Korona - uzupełnienie zęba protetyczne stałe
Korona zęba - uzupełnienie protetyczne stałe, wykonywane na opracowanej koronie własnej zęba lub na wcześniej przygotowanym wkładzie koronowo-korzeniowym. Korona jest to "czapka" zacementowana na oszlifowanym zębie. Zadaniem korony jest wzmocnienie lub poprawienie koloru lub kształtu koronowanego zęba. Na dzień dzisiejszy najlepszym materiałem na korony jest porcelana lub stopy złota.
Porcelana jest optymalnym materiałem dentystycznym ze względu na odporność na ścieranie, niskie przewodnictwo cieplne, jest odporna na warunki jakie panują w jamie ustnej, nie zmienia koloru, ma wysoką estetykę. Jest materiałem zgodnym tkankowo tzn, że nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Główne minusy to kruchość ( już 0,1% odkształcenia powoduje złamanie lub pęknięcie) oraz skurcz podczas wypalania. Ostatnie lata w światowej stomatologii zaowocowały wieloma systemami pełnej porcelany . Rewolucja polega na tym, że przy zachowaniu wysokiej estetyki udało się ją wzmocnić tak, że przestała być krucha. Zmieniła się także technologia wykonywania koron.
Koronowanie – po zakończeniu leczenia kanałowego lekarz wykonuje wkład koronowo-korzeniowy zakotwiczony w korzeniu. W ten sposób odbudowuje utraconą część zębinową. Na taką konstrukcję stomatolog zakłada koronę porcelanową na metalu bądź złocie. Metoda wskazana jest w przypadku dużej utraty twardych tkanek zęba, gdyż wkład koronowo-korzeniowy daje wzmocnienie i solidne oparcie dla korony. Trwałość korony zależy od higieny pacjenta i oczywiście od precyzji wykonania uzupełnienia.
Wskazania do koronowania zęba
Absolutnym wskazaniem do koronowania zęba jest uszkodzenie i osłabienie jego korony rozległą lub mnogą próchnicą, urazem albo niewydolnymi licznymi bądź rozległymi wypełnieniami, inne wskazania to m.in. korekta nieprawidłowości barwy, kształtu i położenia zębów, korekta fonetyki, korekta estetyki.
Korony zębów możemy podzielić na czasowe (wykonane w gabinecie stomatologicznym i noszone przez pacjenta do momentu założenia koron stałych) i stałe.
Trwający postęp w stomatologii przyczynił się do rozwoju stosowanych materiałów, dlatego też, jeżeli istnieją wskazania do zastosowania pojedynczych koron, można wybrać od pełnej korony metalowej poprzez korony licowane kompozytem lub ceramiką aż po korony pełnoceramiczne.
Przeczytaj także: