Licowanie

Polega na nałożeniu na ząb cienkiej licówki z porcelany, żywicy kompozytowej albo z plastiku, wykonanej w pracowni i osadzonej na powierzchniach wargowych zębów przednich. Licówki kompozytowe i plastikowe są chemicznie przyklejone do zębów. W przypadku licówek porcelanowych, wewnętrzna powierzchnia licówki jest wytrawiona, aby polepszyć połączenie z wytrawioną powierzchnia szkliwa zębów. Do przyklejenia licówek porcelanowych stosuje się cement kompozytowy.

Wskazania do zastosowania licówek:

- przebarwienia zębów trudne do wybielenia np.: tetracyklinowe, po leczeniu kanałowym,

- niedorozwój szkliwa i zębiny (amalogenesis imperfecta)

- niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich,

- ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych

- diastemy między zębami,

- wydłużenie startych patologicznie zębów,

- zdecydowana zmiana koloru zębów.

Licówka - To odbudowa zęba nie wymagająca szlifowania całego zęba a jedynie jego przedniej warstwy wierzchniej. Licówki ceramiczne mają wysoką odporność na ścieranie i trwałość koloru. Przy nowych metodach łączenia natychmiast po osadzeniu na zębie, nabywają one ekstremalnie wysoką wytrzymałość na rozciąganie i zginanie. Stosuje się je przy złamaniach zębów, przy pojedynczych przebarwieniach zębów martwych, przy rozległych uszkodzeniach szkliwa, przy silnych przebarwieniach, które nie mogą być usunięte przez wybielanie.

Licówki kompozytowe – lekarz szlifuje cieniutką zewnętrzną warstwę zęba (tzw. licową) i uzupełnia ją nową, wykonaną z porcelany lub kompozytu. Licówki wykonuje się zazwyczaj na zębach przednich, gdzie najbardziej liczą się efekty kosmetyczne. Przy martwym zębie licówka może również wzmocnić strukturę zęba. Licówki kompozytowe można wykonać w gabinecie. 

Licówki porcelanowe – wykonane są z porcelany. Dają wspanialy efekt i sa bardzo trwałe, ponieważ porcelana nie ulega przebarwieniu. Wykonywane są
w pracowni protetycznej. Ich wewnętrzna powierzchnia jest wytrawiona, aby polepszyć połączenie z wytrawioną powierzchnią szkliwa zębów. Do ich przyklejenia stosuje się cement kompozytowy.