Powikłania po leczeniu ortodontycznym
Pacjent, który przeszedł leczenie ortodontyczne może zauważyć, że w jego zgryzie następują zmiany naruszające estetykę uzębienia. Przyczyn tego stanu jest kilka i warto się z nimi zapoznać:
1. Powrót wady wyjściowej, np. z powodu niewystarczającej retencji. Najczęściej winę ponosi pacjent, który nie stosuje się wystarczająco do zaleceń ortodonty i zmniejsza częstotliwość stosowania aparatów retencyjnych, względnie ich nie używa w ogóle.
Różne wady ortodontyczne mają różną skłonność do nawrotu. Warto dokładnie porozmawiać ze swoim ortodontą o retencji jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
2. Druga przyczyna to źle zaplanowane leczenie, względnie stosowanie niewłaściwych technik lub aparatów. Jedyną metodą zabezpieczenia sie przed taką ewentualnością jest staranny wybór lekarza.
3. Kolejną przyczyną powikłań po leczeniu jest fizjologiczna i niezależna od woli pacjenta i kwalifikacji lekarza. Chodzi o pojawienie się nowej nieprawidłowości, która narusza estetykę zgryzu, ale nie ma nic wspólnego z wadą, która u danego pacjenta była leczona. Może być to objaw "starzenia się zgryzu" manifestujący się krzywieniem przednich zębów, zwłaszcza dolnych, co wielokrotnie wiąże się z wyrzynaniem zębów mądrości, tj. ósemek.
4. Powikłaniem po leczeniu mogą być też przebarwienia zębów, lub ubytki próchnicowe, które są zawsze spowodowane niewystarczającą dbałością o higienę i niewłaściwym czyszczeniem zębów przez pacjenta w trakcie leczenia.