Przebieg leczenia endodontycznego

Zamiast wyrywać spróbuj wyleczyć!!!

Obecnie rozwój stomatologii idzie w kierunku jak największej oszczędności tkanek zęba. Idą za tym:

  • wymagania pacjentów

  • ukierunkowane bardziej na zachowanie zębów aniżeli na ich usuwanie i zastępowanie uzupełnieniami protetycznymi.

Większość zębów „skazanych” na usunięcie da się wyleczyć.

Jest to możliwe dzięki wąskiej dziedzinie w stomatologii zachowawczej - ENDODONCJI.

Ta dziedzina jest sercem stomatologii. Problemy endodontyczne są w 90% powodem bólu zębów. Zarówno tych bardzo silnych, jak i przewlekłych, ćmiących, ciągnących się całymi tygodniami i miesiącami. Powodem jest infekcja miazgi zębowej nazywanej potocznie nerwem. Jest to delikatna, unerwiona tkanka wypełniająca wnętrze zęba. Zwykle tkanka ulega zakażeniu przez ubytek próchniczy, wtedy pojawia się obrzęk, ponieważ jest zamknięta w twardej nie rozciągliwej komorze zęba obrzęk powoduje wzrost ciśnienia, ucisk na zakończenia włókien nerwowych i silny, trudny do zniesienia ból.

Dlatego dentysta "truje zęba"?

Cierpiącego pacjenta trzeba skutecznie znieczulić. Dopiero wtedy możliwe jest dokładne oczyszczenie ubytku, szerokie otwarcie komory zębowej i usunięcie najbardziej zakażonej części nerwu. Użycie paraformaldehydu (trucizny) nie zawsze jest konieczne. Takie postępowanie eliminuje także ból występujący po wizycie u dentysty.

A dalej?

Na kolejnej wizycie odbywa się leczenie kanałowe. Można je przeprowadzić od razu na pierwszej wizycie, lecz zwykle brakuje czasu - pacjent z bólem jest pacjentem dodatkowym, przyjmowanym w trybie nagłym. Priorytetem jest ulga w cierpieniu - leczenie kanałowe można odsunąć w czasie.

Ile czasu musi upłynąć pomiędzy wizytami?

Obecnie nie ma to żadnego znaczenia - należy umówić wizytę w dogodnym terminie. Nawet następnego dnia.

Co to jest zgorzel zęba?

Zgorzel miazgi zęba to stan, w którym dochodzi do rozpadu gnilnego obumarłej miazgi zęba. Miazga zęba może obumrzeć w wyniku ostrego zakażenia, przewlekłego lub urazu (po uderzeniu - dotyczy raczej przednich zębów). W jamie ustnej znajduje się bardzo dużo bakterii - martwa tkanka staje się dobrą pożywką dla bakterii beztlenowych. To one odpowiadają za nieprzyjemny zapach zepsutego zęba.

Czasami objawy bólowe są bardzo delikatne np. ćmiący ból, lub bóle przy zmianie pogody. Na tym etapie mogą powstawać zmiany zapalne niszczące kość. Zdarzają się również zmiany torbielowate o tak znacznych rozmiarach, że konieczne jest leczenie operacyjne na oddziale chirurgii szczękowej. Te powstają latami i nie jest możliwe, aby taki kłopot pojawił się, jeśli pacjent regularnie raz na pół roku poddaje się badaniu kontrolnemu.

Opuchnięty policzek?

To objaw zapalenia okostnej - błony łącznotkankowej pokrywającej kość. Aby doszło do zapalenia okostnej bakterie muszą wysiać się z wnętrza zęba. Często dochodzi do tego w okresie letnim, po wysiłku fizycznym - czyli często - na urlopie.

Czy to poważny problem?

Jak każda infekcja tkanki łącznej jest potencjalnie groźna. Konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, kanałowego lub chirurgicznego. Priorytetem jest odcięcie źródła zakażenia - drogą ekstrakcji lub leczenia kanałowego. Dzięki olbrzymiemu postępowi, jaki nastąpił w ciągu ostatnich kilku lat możliwe jest wyleczenie ostrej infekcji tkanki okołozębowej w ciągu kilkunastu godzin. Dawniej zabierało to tygodnie i kilkanaście wizyt i nie zawsze kończyło się sukcesem.

Na czym polega postęp?

Zmiany zaszły zarówno w poznaniu mechanizmu schorzenia jak i postępowi w technice medycznej. Dawniej uważano, że nie należy leczyć zębów w ostrym stanie zapalnym. Wprowadzono nowe narzędzia, w tym rewolucyjne narzędzia ze stopu niklowo-tytanowego - wyjątkowo giętkie, za pomocą których można mechanicznie poszerzyć nawet bardzo zakrzywione kanały korzeniowe. Wynaleziono i wprowadzono materiały i urządzenia pozwalające wypełnić liczne drobne boczne odgałęzienia kanałów. Elektroniczne urządzenia potrafią precyzyjnie określić długość zęba. Dentyści zaczęli używać w pracy pomocy optycznych takich jak lupy i mikroskopy.

W jakim celu?

Komora trzonowego zęba to pole o wymiarach 5 na 4 mm. Wiemy, że górne trzonowe zęby mają w ponad połowie przypadków 4 i więcej kanałów a ich znalezienie możliwe jest wyłącznie pod powiększeniem. Pominięcie kanału to najczęstsza przyczyna niepowodzenia w leczeniu.

Za pomocą mikroskopu można zajrzeć do wnętrza korzenia i np. zlokalizować i wyjąć złamane narzędzie lub udrożnić kanał - dawniej rzecz niemożliwa do zrobienia. Dzięki pracy w powiększeniu widać o wiele więcej. Pozwala to na wykonanie zabiegu znacznie staranniej.

Panuje opinia, że leczenie kanałowe jest kosztowne.

Koszt wypełnienia kanału jest nieco tylko wyższy niż koszt wyleczenia ubytku próchniczego. Tymczasem czas poświęcony na tą czynność jest kilkakrotnie dłuższy, a ilość potrzebnych narzędzi i urządzeń wielokrotnie większa.

Dodatkowo problemem jest koszt oprzyrządowania i materiałów. Niestety, kanałów w zębie jest czasem kilka... Czasem niezbędne jest również założenie korony protetycznej...

Czy zęby po leczeniu kanałowym będą długo służyć?

Starannie przeleczone i odbudowane mogą służyć dożywotnio. Kanał pominięty lub przeleczony niestarannie może być udręką na całe lata.

Czy istnieje rozwiązanie alternatywne?

Najrozsądniej jest nie dopuścić do powstania konieczności leczenia kanałowego. Poza przestrzeganiem zasad higieny zębów dorośli raz w roku, a dzieci dwa razy w roku powinni przejść przegląd uzębienia. Raz w roku powinno być wykonane badanie radiologiczne przeglądowe uzębienia (dwa zdjęcia tzw. zgryzowo-skrzydłowe). Bez prześwietlenia dentysta nie jest w stanie rozpoznać wszystkich ubytków na powierzchniach stycznych zębów. Bywa, że rozwijają się bezobjawowo latami a ujawniają się nagle bólem lub załamaniem zakrywającego je daszka szkliwnego.

Nie ma sensu odkładać leczenia ubytku próchniczego na przyszłość - bo nie sprawia problemu. Próchnica zębów najczęściej jest niebolesna! Boli wtedy, kiedy ulegnie infekcji miazga zębowa - wtedy nie ma alternatywy.

Warto, poświęcić dla pięknego uśmiechu pół godziny w roku i zgłosić się na badanie kontrolne.

PO LECZENIU….

Czasami po leczeniu może pojawić się ból, utrzymujący się od tygodnia do dwóch. W tym czasie może być odczuwalny ból na nacisk, może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie dziąsła. Objawy te są normalne, wymagają przyjmowania leków przeciwbólowych lub antybiotyku. Po leczeniu endodontycznym zęby wymagają odbudowy protetycznej, która powinna nastąpić w ciągu jednego miesiąca od zakończenia leczenia kanałowego.