Higiena jamy ustnej w aparacie

  1. Zęby należy myć po każdym, nawet najmniejszym posiłku, ponieważ jest zwiększone ryzyko pojawienia się próchnicy.
  2. Zęby należy wyczyścić przed myciem nicią przeznaczoną do czyszczenia aparatów np. „SUPERFLOSS” firmy Oral-B, bądź specjalnymi szczoteczkami jednopęczkowymi (Oral-B Jordan) - do kupienia w aptece lub w gabinecie stomatologicznym.
  3. Następnie zęby myjemy szczoteczką i pastą ruchem „wymiatającym” i masującym; dziąsła. Jeżeli pacjent posiada szczoteczkę elektryczną przykładamy ją do zamka i zęba nie przyciskając czyścimy. Można zakupić specjalną końcówkę ortodontyczną do szczoteczki elektrycznej (np. Oral-B).

Zarówno szczoteczkę tradycyjną jak i elektryczną wymieniamy przy znacznym zużyciu. Przynajmniej raz w miesiącu.

  1. Dobrym i przydatnym sprzętem podczas całego cyklu leczenia ortodontycznego jest zakup irygatora, który oczyszcza zęby z miejsc trudno dostępnych z resztek jedzenia.
  2. Można zaopatrzyć się w ELMEX ŻEL (do kupienia w aptece) i raz w tygodniu szczoteczką przeznaczoną do tego celu umyć zęby po zwykłym szczotkowaniu pastą i szczoteczką przed snem.;
  3. W ciągu całego leczenia aparatem ortodontycznym zalecane jest profesjonalne oczyszczanie zębów prze higienistkę stomatologiczną, w zależności od częstotliwości osadzania się złogów nazębnych.

 

Produkty spożywcze nie zalecane przy noszeniu;aparatu

 

W aparacie stałym nie wskazane jest:

Ø; Żucie gum do żucia

Ø; Gryzienie twardych rzeczy (np. jabłka, marchewki, twarde cukierki)

Ø; Nie należy spożywać chipsów, frytek, pizzy, toffi

Ø norma; Kolb kukurydzy, popcornu

Ø; Wszelkiego rodzaju orzechów