PRF - Platelet Rich Fibryn czynniki wzrostu

W 2001 roku dr Joseph Choukroun z Nicei stworzył nową metodę stymulacji wzrostu tkanek, którą nazywał: Platelet Rich Fibryn. Jest to bogato- płytkowa fibryna należąca do nowej generacji koncentratów płytkowych o uproszczonym sposobie przygotowywania, bez konieczności biochemicznej obróbki krwi.

Czynnikami wzrostu płytek są:

PDGF : Platelet Derived Growth Factor

TGF ß : Transforming Growth Factor ß1 et ß2

IGF : Insulin Like Growth factor,  

mają one właściwości przyspieszania procesów:

  • angiogenezy
  • tworzenia się fibroblastów i osteoblastów
  • gojenia ran

 

Do tej pory do regeneracji tkanek stosowano metody:

  • PRP Platelet Rich Plasma z 1998 roku
  • PRGF Plasma Rich In Growth factors z 1999 r.
  • PRF Platelet Rich Fibryn z 2001r. Wyróznia się tanią oraz prostą procedurą opartą na naturalnych procesach biologicznych jest zgodna z Dyrektywą Europejską nr 2004/23/CE z 31 marca 2004 roku

Wirówka służąca do uzyskania materiału regenerującego.

 

Metoda pozyskiwania materiału kościotwórczego, umożliwiającego i przyśpieszającego efekt odbudowy kości polega ona na wyodrębnieniu z krwi pacjenta czynników wzrostu. Krew pobierana jest od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem i odwirowywana w specjalnie do tej metody przygotowanej wirówce PCO2
Wykorzystanie PRF:

1. W formie membrany: np jako uzupełnienie braków kości podczas zabiegów implantacji, podnoszenia dna zatoki w periodontologii lub jako zabezpieczenie zębodołu po ekstrakcji zęba.
2. W formie pociętego materiału na małe cząsteczki: za pomocą specjalnych nożyczek. Te cząsteczki PRF mogą być zmieszane z materiałem regeneracyjnym autogennym lub alogennym.
3. W formie membrany do zamknięcia perforacji śluzówki zatoki podczas zabiegu podnoszenia dna. Membrana łatwo łączy się ze śluzówką, która natychmiast odzyskuje swoją funkcję.

Po stworzeniu bloków fibrynowych lekarz decyduje ile porcji fibryny należy zmieszać z kością lub ile jest ich potrzebnych do uformowania membrany.