Przeszczep łącznotkankowy
Przeszczep łącznotkankowy wykonywany jest w celu regeneracji tkanek miękkich np. w przypadku zakrycia recesji dziąsła, czyli inaczej mówiąc w celu zakrycia obnażonej powierzchni korzenia zęba. Recesja dziąsła następuje po ubytku tkanek przyzębia brzeżnego, gdzie brzeg dziąsła jest przesunięty dowierzchołkowo. Często towarzyszy również ubytek tkanek przyzębia takich jak kość oraz ozębna.
Aby pokryć recesję dziąsła wykonuje się następujące zabiegi hirurgiczne:
- przeszczepy podnabłonkowej tkanki łącznej
- wolne przeszczepy tkanki miękkiej, przeszczepy wolnego płata dziąsłowego
- uszypułowane przeszczepy tkanki miękkiej płat przemieszczony bocznie, płat przemieszczony dokoronowo, płat półksiężycowaty przemieszczony dokoronowo, sterowane odtwarzanie tkanek.
Przeszcep łącznotkankowy może być wykonywany w celu poszerzenia strefy dziąsła przy wielu zębach, a szczególnie w sytuacji, kiedy występuje również płytki przedsionek, nieprawidłowe przyczepy wędzidełek i mięśni, recesje dziąsła oraz w przypadku braku szczególnych wymagań pacjenta dotyczących pozabiegowej estetyki tej okolicy.
Zabieg polega na wykonaniu poziomego cięcia na granicy śluzuwkowo-dziąsłowej bez przecinania okostnej o szerokoście większej o jeden ząb z obu stron operowanego obszaru. Bocznie oraz dowierzchołkowo preperujemy płat częściowy wraz z jednoczesnym wycięciem przyczepów wędzidełka lub włókien mięśniowych. Płat śluzuwkowy przesuwamy dowierzchołkowo i wszywamy do okostnej. Następnie wykonuje sie przeszczep błony śluzowej z miejsca dawczego (zwykle jest to podniebienie twarde w okolicy przedtrzonowców). Wielkość oraz kształt przeszczepu ustalamy za pomocą szablonu wykonanego z folii. Taki projekt jest przenoszony do jamy ustnej pacjenta. Wykonuje się nacięcie błony śluzowej wokół szablonu a następnie wypreparowanie skalpelem przeszczepu o grubości ok. 1-2mm.