Higiena w czasie pandemii

 Higiena w czasie pandemii

Z powodu pandemii COVID-19 większość gabinetów stomatologicznych jest zamknięta. Są jednak kliniki takie jak nasza, które pomimo zagrożenia epidemiologicznego przyjmą pacjentów zgodnie z zaleceniami sanepidu. Na wizyty umawiamy pacjentów „bólowych”, czyli takich, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy. W tym trudnym czasie, gdy leczenie jest utrudnione, bardzo ważna jest odpowiednia i świadoma profilaktyka. Dlaczego to jest tak istotne i jak prawidłowo dbać o zęby opowie nasza higienistka stomatologiczna - Joanna Juszczyk 
W obecnym czasie, gdy regularne wizyty u stomatologa są wręcz niemożliwe, warto znaleźć dłuższą chwilę na odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. Głównym czynnikiem, który powoduje stany zapalne dziąseł oraz powstawanie próchnicy jest niedoczyszczona płytka bakteryjna. Zdrowe zęby i dziąsła to lepsza odporność, czyli mniejsze ryzyko zarażenia koronawirusem.


Oto klika prostych zaleceń, dzięki którym utrzymamy zdrowe dziąsła i zęby:

• Szczotkowanie!
Szczotkuj zęby 2 razy dziennie przez minimum 2 minuty- zwykłą szczoteczkę do zębów zalecamy zmienić na elektryczną, która zdecydowanie zapewni najwyższy poziom higieny jamy ustnej.
• Nitkowanie!
Niezbędne również jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych - tutaj przyda się nitka dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe bądź irygator,
• Płukanie!
Płukanie płynem dwa razy dziennie również pomoże zmniejszyć gromadzenie się płytki nazębnej. Płukanki można przygotować w warunkach domowych np. z sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody na szklankę wody) bądź wody utlenionej, która ma silne działanie bakteriobójcze i wirusobójcze (1 łyżeczka płynu na szklankę wody).
• Dieta!
Oprócz prostych i świadomych nawyków higienicznych ważną rolę odgrywa codzienna dieta. Podstawą jest unikanie częstego spożywania słodyczy – proste zmiany mogą przyczynić się do zdrowia jamy ustnej. W ciągu dnia sięgajmy po grupę pokarmów tzw. Czyszczących takich jak: jabłko, marchew, orzechy. Pij dużo wody!
• Zdrowy styl życia!
Pamiętajmy również, że palenie tytoniu i picie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej. Palenie hamuje dopływ krwi do dziąseł i zwiększa ryzyko ich infekcji. Nadmierne picie alkoholu powoduje zmiany patologiczne uzębienia, przyzębia, języka i błony śluzowej jamy ustnej oraz gruczołów ślinowych.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania i udzielę porady 
Dypl. Hig. Stom. Joanna Juszczyk