siekacz

Zostaliśmy wyposażeni w 32 zęby, dzięki którym możemy prawidłowo rozdrabniać pokarmy, mówić. Zęby, jeżeli są zdrowe i zadbane, zdobią naszą twarz.
Nasze uzębienie przez całe życie narażone jest na wiele czynników patologicznych tj. próchnica, urazy, choroby przyzębia, które mogą prowadzić do utraty zębów.
Brak nawet pojedynczego zęba może prowadzić do przesunięcia, rotacji czy nachylenia zębów w kierunku luki. Może również dochodzić do wysunięcia zębów przeciwstawnych (jeżeli nie mają podparcia) i w konsekwencji ich utraty.
Większe braki zębowe są przyczyną patologicznego starcia pozostałych zębów, ich rozchwiania, a także schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

W zależności od istniejących braków zębowych i warunków w jamie ustnej stosujemy różne rodzaje uzupełnień:

1) uzupełnienia stałe,
2) uzupełnienia ruchome.

Uzupełnienia stałe są to konstrukcje na stałe zacementowane do pozostałych zębów.
Zaliczamy do nich wkady (inleye), nakłady (onleye) koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe, korony i mosty.

Wkłady i nakłady koronowe mają zastosowanie przy rozległym zniszczeniu korony zęba żywego, kiedy metody zachowawczej odbudowy kompozytem nie dają się zastosować.

o-onlayceramnamodelu

 

Wkłady koronowo-korzeniowe stosujemy przy znacznym zniszczeniu korony zęba w zębach leczonych endodontycznie. Często stanowią one podbudowę pod korony i mosty.

 Korony moga być wykonane z różnych wskazań. Mogą to być względy funkcjonalne, czyli odbudwa zniszczonych zębów, jak i względy kosmetyczne.
trzonowiec

Stosowane obecnie technologie pozwalają na wykonanie koron w całości ceramicznych bez podbudowy metalowej. Korony te pozwalają na zmianę kształu czy koloru zębów perfekcyjnie naśladując naturalną przezierność zębów.

proceraprzekroj

Za pomocą odpowiedniej techniki nakładania porcelany i podbarwiaczy sa idealnie dostosowane do pozostałych zębów. Są one również bardzo wytrzymałe.

Między wizytami, po oszlifowaniu, zęby są zabezpieczane koronami tymczasowymi wykonanymi z akrylu. Są one zakładane w celu ochrony zęba, dziąsła i jako zabezpieczenie przed przemieszczaniem się zęba.
Brak jednego lub kilku zębów możemy odbudować mostem,

most1(2)   mostproceranazeby_1mostproceraprzykrecany_1

czyli konstrukcją której filarami są własne zęby lub korzenie pacjenta albo implanty. Filary połaczone są przęsłem, w którym zblokowane są korony odbudowujące brak zębów.

 

Uzupełnienia ruchome są to uzupełnienia, które pacjent sam umieszcza w jamie ustnej i wyjmuje. Należą do nich protezy szklieletowe, protezy nakładowe, częściowe lub całkowite protezy akrylowe.


Protezy szkieletowe
są to uzupełnienia, które częściowo opierają się na pozostałych zębach za pomoca klamer metalowych, a częściowo na błonie śluzowej.
Są to wyażurowane uzupełnienia, które zajmują w miarę niewielka przestrzeń w jamie ustnej. Obecnie coraz częściej metalowe klamry mocujace zastępuje się precyzyjnymi zasuwami i zamkami, które sa niewidoczne w jamie ustnej przez co uzupełnienia te są bardziej estetyczne.protezaszkieletowa1

Protezy akrylowe sa to uzupełnenia stosowane przy brakach wielu zębów. Utrzymują się w jamie ustnej za pomocą sił adhezji do bł. śluzowej.
IMG_2811_1
Przy stosowaniu wszystkich rodzajów uzupełnień protetycznych bardzo ważne jest prawidłowe czyszczenie pozostałych zębów, bł. śluzowej i samych uzupełnień, jak również ich okresowa kontrola. O niej nie można zapominać nawet w przypadku użytkowania protez całkowicie odbudowujacych braki zębów.

Ekspert radzi

1. Po jakim czasie od zabiegu wszczepienia implantu można wrócić do pracy?

Po jakim czasie od zabiegu wszczepienia
implantu można wrócić do pracy?

Po zabiegu, podczas którego wszczepiamy jeden
implant pacjent już następnego dnia może udać się do pracy. Istnieje jednak
prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęku po zabiegowego. Po zabiegu z kilkoma
wszczepami może wystąpić kilkudniowy obrzęk i wtedy potrzebne jest zwolnienie z
pracy na kilka dni.

Dożywotnia gwarancja na implanty

nobel garancija 1 large

Protetyka Procera 5 lat gwarancji

All-on-4 zęby w jeden dzień