Ortodoncja jest wysoko specjalizowaną dziedziną stomatologii, do jej prowadzenia niezbędne jest zdobycie przez lekarza odpowiednich kwalifikacji, które są gwarancją tego, iż leczenie będzie prowadzone w sposób profesjonalny.
Zajmuje się leczeniem wad zgryzu, mówiąc potocznie "prostowaniem zębów". Ortodonta dba o prawidłowy rozwój narządu żucia. Czasami nieprawidłowy rozwój spowodowany wadą zgryzu, może mieć poważne konsekwencje i może doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów w wieku dorosłym.
Wczesne rozpoznanie wady daje możliwość szybkiego jej wyleczenia. Współczesne techniki ortodontyczne dysponują arsenałem środków umożliwiających poprawę estetyki zgryzu i całkowitą lub częściową rehabilitację narządu żucia, w każdym wieku pacjenta.

Aparat ortodontyczny, aparat na zęby, klamerki na zęby - (z grec. orthos-prosty i odous-ząb), służy do przywracania właściwego, fizjologicznego zwarcia między szczęką a żuchwą, wyrównywaniu i właściwym ustawianiu zębów w łukach zębowych, leczeniu wad zgryzu. Istnieją aparaty ruchome oraz stałe. Stosuje się odpowiednio do wady pacjenta.

Aparat ruchomy zaleca się dla dzieci między 4 a 12 rokiem życia, w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Zbudowany jest on z akrylowej płytki, klamer i łuków z drutu, dopasowanych do zębów.

Aparat stały zaleca się dla młodzieży i dorosłym, do zębów stałych. Pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Zbudowany jest z zamków i pierścieni, które są mocowane do szkliwa specjalnym klejem. Do nich mocowany jest za pomocą ligatur (potocznie zwanych 'gumeczkami') sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Długość noszenia takiego aparatu uzależniona jest od wady. Wśród aparatów stałych rozróżnia się: aparaty estetyczne (ceramiczne, kryształowe) i aparaty metalowe (tytanowe, niklowe).

Do ujemnych psychicznych skutków noszenia aparatu przez pacjenta jest początkowa niechęć, lęk w obawie przed brakiem akceptacji w swoim otoczeniu. Dostępne są też jednak aparaty kosmetyczne (z białej porcelany albo syntetycznego szafiru), które mogą być traktowane przez pacjentów prawie jak specyficzny rodzaj biżuterii. Aparat może również powodować dysko

Rodzaje stałych aparatów ortodontycznych

standardowe - metalowe

 • najczęściej stosowane
 • dzielone są na aparaty z zamkami tradycyjnymi i zamkami 'mini', czyli mniejszymi od poprzednich (szczególnie wskazanymi u osób z małymi zębami)

antyalergiczne - tytanowe

 • dla pacjentów alergicznych
 • wykonane są ze stopów tytanów przez co wykazują wysoką biokompatybilność

estetyczne

 • ze względu na przezierność można je podzielić na:
  • ceramiczne, ceramiczno-kompozytowe, bądź porcelanowe (mniej przezierne)
  • szafirowe, bądź kryształowe (bardziej przezierne)
 • przeznaczone dla osób pragnących jak najbardziej zmniejszyć widoczność aparatu

samoligaturujące

 • w aparacie tym nie stosuje się ligatur, gdyż łuk utrzymywany jest w zamku za pomocą specjalnej 'klapki', która się w nim znajduje
 • zamki mogą być metalowe, jak i estetyczne
 • czas leczenia aparatem samoligaturującym jest często krótszy niż aparatami standardowymi

lingwalne

 • zamki do tego rodzaju aparatu wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta w specjalistycznych laboratorium, na podstawie wcześniej pobranego wycisku
 • zamki wykonywane są złota z dodatkiem irydu i przyklejane do językowej powierzchni zębów

przezroczyste

 • aparat ma postać przezroczystych nakładek na zęby, które są wyjmowane, a nie cementowane na stałę

Czy leczenie aparatami stałymi jest bolesne?

Przez kilka pierwszych dni ( dwa do pięciu dni) po założeniu aparatów może wystąpić większa wrażliwość i tkliwość zębów, szczególnie przy nagryzaniu. Niekiedy pojawia się ból. Objawy te szybko ustępują i do końca okresu leczenia raczej nie wracają.

 

Czy można leczyć jednym aparatem założonym na górę lub dół?

Niekiedy pojawia się możliwość przeprowadzenia takiego leczenia. Jednak częściej konieczne jest założenie obu łuków na współpracujące ze sobą żuchwę i szczękę - to wszak jeden i ten sam organ żucia.

 

W jakim wieku można rozpocząć leczenie aparatami stałymi? Czy jest górna granica wieku?

W wieku 8 - 9 lat można rozpocząć tak zwane leczenie wczesne - zakładany jest wówczas stały aparat częściowy. Ograniczeń wiekowych przy leczeniu ortodontycznym nie ma. Dopóki mamy swoje własne zęby - możliwe jest leczenie.

 

Czy można zdjąć aparat na jeden dzień, a potem założyć go ponownie?

Zamki umocowane są trwale na zębach na cały okres leczenia. Nie jest możliwe zdjęcie ich i ponowne założenie tych samych.

 

Jak długo trwa leczenie?

Przeciętnie leczenie ortodontyczne trwa około dwóch lat - może być krócej, ale może też trwać dłużej. Są różne rozdaje wad zębowych, każdy z nas ma inne wrodzone predyspozycje ciała, jego uwarunkowania i podatność na leczenie.

 

Co zrobić, jeżeli w czasie leczenia wypadnie paromiesięczny wyjazd?

Odpowiednio wcześnie uprzedzić lekarza, by dostosować etap leczenia do takiej przerwy. Można również na wyjeździe odbywać wizyty u miejscowego ortodonty.

 

Czy trzeba usuwać ostatnie zęby trzonowe - "ósemki"?

Zalezy to od  wskazań lekarza prowadzącego leczenie.

 

Czy można leczyć zęby mając założony aparat stały?

Można, aparat stały nie jest przeciwwskazaniem. Stomatolog i ortodonta współpracują ze sobą.

 

Czy po leczeniu wada może powrócić?

Jeżeli zachowane jest postępowanie w czasie leczenia retencyjnego - nie ma nawrotów.

 

Czy jest różnica w skuteczności leczenia pomiędzy aparatem stałym metalowym a przeźroczystym?

Wszystkie aparaty są skuteczne.  

Leczenie ortodontycznepowinno rozpocząć się od dobrej diagnostyki, czyli ustalenia co wpływa na powstanie danej wady. W tym celu wykonywane są badania kliniczne takie jak:

 •  gipsowe modele diagnostyczne,
 • zdjęcia ortopantomograficzne,
 • zdjęcia cefalometryczne.

 

Wywiad lekarski

Bardzo ważnym elementem diagnostyki jest wywiad lekarski. Określenie przyczyny wady zgryzu, planowane i dalsze planowanie leczenia ortodontycznego. W leczeniu ortodontycznym stosowane są różne aparaty ortodontyczne:

 • aparaty wyjmowane,
 • aparaty montowane na stałe.

Czas trwania leczenia

Przeciętnie czas leczenia trwa 2-3 lata i zależy on nie tylko od wady zgryzu ale również od budowy kości pacjenta. Ważnym elementem wpływającym na czas leczenia jest współpraca z pacjentem. W przypadku aparatów wyjmowanych pacjent powien nosićaparat przynajmniej 12 godzin na dobę, a więc 4-5 godzin w ciągu dnia - okres czynnego leczenia, oraz w nocy - okres retencji. W przypadku aparatu stałego pacjent powinien zachowywać szczególną higienę jamy ustnej, myć zęby po każdym posiłku. Po zakończeniu leczenia aparatem stałym nie mniej ważne jest leczenie retencyjne trwające często 1-2 lat. Niezbędnymwarunkiem do prawidłowego leczenia ortodontycznego są regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym.

Przedmiotem leczenia ortodontycznego są wady zgryzu, które nie są uważane za choroby ale powstają w wyniku zaburzeń rozwojowych w obrębie zębów, wyrostków zębodołowych lub kości twarzowej części czaszki.

Wady zgryzu mogą być:

 • dziedziczone,
 • wrodzone,
 • nabyte.

Wady dziedziczne występują rodzinnie i wwiększości uwidaczniają się w okresie dorastania np. progenia, zgryzy otwarte i głębokie szkieletowe. Dziedziczą się też zburzenia zębowe takie jak braki zawiązków zębów lub diastemy.

Wady wrodzone powstają w okresie ciąży przed urodzeniem dziecka. Najczęściej występującym przykładem tych wad są rozszczepy podniebienia lub złożone zespoły budowy twarzy. Niektóre wady wrodzone w następnych pokoleniach mogą stać się dziedzicznymi.

Wady nabyte powstają po urodzeniu dziecka na skutek czynników:

 • wewnętrznych,
 • zewnętrznych.

Do czynników wewnętrznych należą różnego rodzaju choroby ogólne np. krzywica, zaburzenia hormonalne, choroba reumatyczna.

Czynniki zewnątrzpochodne to szkodliwe nawyki (ssanie smoczka, palca, obgryzanie paznokci itp.), zaburzenia fizjologicznych czynności jamy ustnej np. oddychanie przez usta, wady wymowy, nieprawidłowe połykanie, wady postawy.

1. Zamki: mogą być metalowe (także w wersji dla alergików) lub kosmetyczne (białe, kryształowe)

2. Ligatury: elementy elastyczne wymieniane przy każdej wizycie, dostępne we wszystkich kolorach

3. Łuk: element wymieniany kilka razy w trakcie leczenia (dotyczy leczenia stałym aparatem)

4. Łuki estetyczne powlekane, z możliwością doboru do koloru zębów pacjenta

5.Ochraniacz na zamki, w tym wersja zabezpieczająca aparat podczas uprawiania sportów

6.Preparaty do higieny jamy ustnej: specjalna linia preparatów przeznaczona dla pacjentów leczonych aparatami ortodontycznymi (pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej)

7.Pudełka na aparaty ortodontyczne

8.Szczoteczki do zębów specjalnie zaprojektowane dla pacjentów z założonymi aparatami ortodontycznymi stałymi

9.Wosk do zabezpieczania zamków, w różnych smakach

10.Zestaw dla pacjentów z aparatami stałymi, zawiera: trzy rodzaje szczoteczek, wosk, nitka stomatologiczna, lusterko stomatologiczne

 

Ekspert radzi

1. Po jakim czasie od zabiegu wszczepienia implantu można wrócić do pracy?

Po jakim czasie od zabiegu wszczepienia
implantu można wrócić do pracy?

Po zabiegu, podczas którego wszczepiamy jeden
implant pacjent już następnego dnia może udać się do pracy. Istnieje jednak
prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęku po zabiegowego. Po zabiegu z kilkoma
wszczepami może wystąpić kilkudniowy obrzęk i wtedy potrzebne jest zwolnienie z
pracy na kilka dni.

Dożywotnia gwarancja na implanty

nobel garancija 1 large

Protetyka Procera 5 lat gwarancji

All-on-4 zęby w jeden dzień