Urządzenia montowane równolegle w koronach i protezach, umożliwiające utrzymanie protez szkieletowych na podłożu. Mogą być usytuowane wewnątrzkoronowo, zewnątrzkoronowo lub międzykoronowo.Pozwalają uniknąć widocznych elementów metalowych.

Rodzaj zamocowania protetycznego, przypominający powszechnie stosowane zapięcie w odzieży. Może być w brakach międzyzębowych montowane do pojedynczych zębów filarowych.

Polega na nałożeniu na ząb cienkiej licówki z porcelany, żywicy kompozytowej albo z plastiku, wykonanej w pracowni i osadzonej na powierzchniach wargowych zębów przednich. Licówki kompozytowe i plastikowe są chemicznie przyklejone do zębów. W przypadku licówek porcelanowych, wewnętrzna powierzchnia licówki jest wytrawiona, aby polepszyć połączenie z wytrawioną powierzchnia szkliwa zębów. Do przyklejenia licówek porcelanowych stosuje się cement kompozytowy.

Wskazania do zastosowania licówek:

- przebarwienia zębów trudne do wybielenia np.: tetracyklinowe, po leczeniu kanałowym,

- niedorozwój szkliwa i zębiny (amalogenesis imperfecta)

- niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich,

- ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych

- diastemy między zębami,

- wydłużenie startych patologicznie zębów,

- zdecydowana zmiana koloru zębów.

Licówka - To odbudowa zęba nie wymagająca szlifowania całego zęba a jedynie jego przedniej warstwy wierzchniej. Licówki ceramiczne mają wysoką odporność na ścieranie i trwałość koloru. Przy nowych metodach łączenia natychmiast po osadzeniu na zębie, nabywają one ekstremalnie wysoką wytrzymałość na rozciąganie i zginanie. Stosuje się je przy złamaniach zębów, przy pojedynczych przebarwieniach zębów martwych, przy rozległych uszkodzeniach szkliwa, przy silnych przebarwieniach, które nie mogą być usunięte przez wybielanie.

Licówki kompozytowe – lekarz szlifuje cieniutką zewnętrzną warstwę zęba (tzw. licową) i uzupełnia ją nową, wykonaną z porcelany lub kompozytu. Licówki wykonuje się zazwyczaj na zębach przednich, gdzie najbardziej liczą się efekty kosmetyczne. Przy martwym zębie licówka może również wzmocnić strukturę zęba. Licówki kompozytowe można wykonać w gabinecie. 

Licówki porcelanowe – wykonane są z porcelany. Dają wspanialy efekt i sa bardzo trwałe, ponieważ porcelana nie ulega przebarwieniu. Wykonywane są
w pracowni protetycznej. Ich wewnętrzna powierzchnia jest wytrawiona, aby polepszyć połączenie z wytrawioną powierzchnią szkliwa zębów. Do ich przyklejenia stosuje się cement kompozytowy.

Porcelanowe, złote lub kompozytowe wypełnienie wykonane w laboratorium. Eliminują konieczność zastosowania koron protetycznych. Są bardzo trwałe, kosmetyczne, odporne na ścieranie, dokładnie odbudowują tkanki zęba. Można je zastosować, jeżeli utrata naturalnej korony zęba nie jest zbyt rozległa. Jej brak może być np. spowodowany złamaniem w wyniku urazu lub próchnicy.

Oto kilka liczb obrazujących wyższość inlay-onlay nad wypełnieniem kompozytowym: tradycyjne wypełnienia redukują wytrzymałość zęba o 50 %, inlay- onlay wzmacnia ząb nawet o 75%. Srednia "żywotność" wypełnienia - 7lat, inlay- onlay 10 - 30 lat. Skurcz polimeryzacyjny, nadwrażliwość, utrata gładkości, zmiana koloru (przypadłości wypełnień tradycyjnych) nie istnieją w systemie inlay-onlay. Kosmetyka jest idealna. Dla zębów tylnych (gdy ubytek wynosi więcej niż 40% powierzchni zęba, lub mniej - obejmując guzki) inlay - onlay jest najlepszym znanym wypełnieniem.

Wykonywana by pokryć zęby osłabione przez ubytki naokoło wypełnień lub poważnie zniszczone ubytkami lub urazami, są wyszczerbione, przebarwione lub przekrzywione. Trwałość takiej korony zależy od użytego materiału i poziomu higieny jamy ustnej.

Może być wykonana:

  • na stali – korona, na którą napalana jest porcelana w kolorze zębów, wewnątrz korony jest stal

  • na złocie – wewnątrz korony jest złoto

  • stopie galwanicznym – na brzegu korony znajduje się złoty pasek.

Ekspert radzi

1. Po jakim czasie od zabiegu wszczepienia implantu można wrócić do pracy?

Po jakim czasie od zabiegu wszczepienia
implantu można wrócić do pracy?

Po zabiegu, podczas którego wszczepiamy jeden
implant pacjent już następnego dnia może udać się do pracy. Istnieje jednak
prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęku po zabiegowego. Po zabiegu z kilkoma
wszczepami może wystąpić kilkudniowy obrzęk i wtedy potrzebne jest zwolnienie z
pracy na kilka dni.

Dożywotnia gwarancja na implanty

nobel garancija 1 large

Protetyka Procera 5 lat gwarancji

All-on-4 zęby w jeden dzień