Zabieg polegający na usuwaniu drobin kamienia nazębnego i osadów, które znajdują się na powierzchni zębów. Czyszczenie odbywa się przy pomocy specjalnego proszku, którego zarówno skład jak i gramatura są dostosowane do prawidłowego usuwania drobin kamienia nazębnego i osadów. Proszek wraz ze sprężonym powietrzem i odpowiednią ilością wody uderza w powierzchnie zębów powodując usuwanie zanieczyszczeń.

Zabieg można wykonywać u prawie każdego pacjenta mającego problemy z osadami nazębnymi, a także wskazane jest stosowanie tej metody w celu dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów po zabiegu scallingu skanerem ultradźwiękowym. Scaling ultradźwiekowy uniemożliwia usunięcie drobin kamienia, jeśli jego wielkość jest mniejsza od średnicy ostrza scalera. Piaskowania nie stosuje się u pacjentów: cierpiących na chroniczny bronchit lub astmę oraz będących na diecie małosolnej (ze względu na skład proszku).

Czas trwania zabiegu w głównej mierze zależy od ilości i rodzaju zanieczyszczeń, jakie należy usunąć. Zależy również od tego, czy dokonujemy piaskowania wszystkich zębów, czy też oczyszczamy pojedyncze zęby. Zabieg przeprowadzany jest w trakcie standardowej wizyty w gabinecie.

Trwałość i efekt piaskowania w dużej mierze zależy od pacjenta. Dbanie o higienę jamy ustnej, w szczególności dokładne czyszczenie zębów oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (zaleca się stosowanie wodnego irygatora lub nici stomatologicznych) pozwala utrzymać prawidłowy efekt piaskowania przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Po zabiegu piaskowania przez około 3 godziny należy bezwzględnie wystrzegać się picia kawy, herbaty oraz palenia tytoniu zęby są całkowicie oczyszczone i pozbawione ochrony. Proteiny występujące w ślinie potrzebują 2-3 godzin na odbudowę warstwy ochronnej. Zęby w tym czasie nie mają żadnego zabezpieczenia przed przebarwieniami.

Przyczyn pojawienia się kamienia nazębnego jest wiele. Należą do nich m.in.:

  • spożywane napoje (kawa, herbata)
  • palenie papierosów
  • mało dokładne lub nieumiejętne czyszczenie zębów
  • nie używanie wodnego irygatora lub nici stomatologicznych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych

Ekspert radzi

1. Po jakim czasie od zabiegu wszczepienia implantu można wrócić do pracy?

Po jakim czasie od zabiegu wszczepienia
implantu można wrócić do pracy?

Po zabiegu, podczas którego wszczepiamy jeden
implant pacjent już następnego dnia może udać się do pracy. Istnieje jednak
prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęku po zabiegowego. Po zabiegu z kilkoma
wszczepami może wystąpić kilkudniowy obrzęk i wtedy potrzebne jest zwolnienie z
pracy na kilka dni.

Dożywotnia gwarancja na implanty

nobel garancija 1 large

Protetyka Procera 5 lat gwarancji

All-on-4 zęby w jeden dzień