Biorewitalizacja skóry jest zabiegiem, który coraz częściej stosowany jest w medycynie estetycznej. Dzięki takim zabiegom dostarczane są skórze różne czynniki, które poprzez stymulację komórek skóry do większej aktywności metabolicznej zapewniają odtworzenie optymalnego, fizjologicznego środowiska w skórze.
Jest to zabieg ambulatoryjny, który nie wymaga od pacjenta wyłączenia z życia codziennego.
Biorewitalizacja nie tylko sprzyja poprawie jakości i wyglądu skóry, coraz częściej jest też stosowana do zahamowania procesów wypadania i przerzedzania się włosów. Zabiegi rewitalizacji poprawiają cechy fizjologiczne tkanek i pozwalają na szybszą odbudowę skóry po peelingu, miniliftingu lub liftingu, na przedłużenie efektu działania wypełniacza lub innych technik (laser, abrazja, mała chirurgia itd.) Najważniejszą zasadą dobrej biorewitalizacji jest: "primum non nocere".
W tym wypadku oznacza to stosowanie bezpiecznych produktów, przebadanych i odpowiadających obowiązującym normom. Warto pamiętać, że z medycznego i prawnego punktu widzenia, jeśli zostanie użyta nie zarejestrowana substancja, jakiekolwiek ewentualne komplikacje zostaną uznane za błąd lekarza, który automatycznie stanie się odpowiedzialny za konsekwencje spowodowane zabiegiem.
Drugą istotną cechą, jaką należy brać pod uwagę, jest efektywność preparatu. Zgodnie z najnowszymi tendencjami biorewitalizacji ma ona polegać na stymulacji komórek macierzystych do podziału i większej aktywności metabolicznej, tak aby mogły odbudować w skórze jej autogenne składniki, a nie dostarczaniu z zewnątrz brakujących komponentów skórnych (kolagenu, kwasu hialuronowego, glikoprotein itp.)
Takie substancje stymulujące komórki skóry są dużo lepiej tolerowane, ponieważ pozostają we wzajemnej równowadze fizjologicznej i nie występuje przedawkowanie któregoś z komponentów.
Zabiegi biorewitalizacji skóry wykonuje się jako techniki pobudzenia jej do odnowy aby odwrócić objawy starzenia i fotostarzenia skóry. Najczęściej są one wykonywane są na twarzy, szyi, dekolcie i rękach ale równie dobrze sprawdzają się w regeneracji wiotkiej skóry biustu, brzucha czy pośladków:
W mezoterapii sporządza się roztwory do iniekcji - które są zazwyczaj mieszaniną trzech substancji rewitalizujących i regenerujących - nazywane koktajlami. Substancje aktywne powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju zabiegu i potrzeb pacjenta.